Daily Lists

LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA – FRIDAY, 2 DECEMBER 2022

HOBART

Court 8, Salamanca Place, Hobart
Before Chief Justice BLOW
Criminal Jurisdiction
4:15pm
For Directions Hearing by video-link to Mary Hutchinson Women’s Prison
Kellie Maree Rhodes
Joshua James Barda
Lisa Lyn Harwood

For Bail Application
Zack David Devine

Court 1, Salamanca Place, Hobart
Before Justice ESTCOURT
Criminal Jurisdiction
9:30am
For Trial
Nathan Thomas Charles Howlett

2:15pm
For Sentencing Submissions
Gregory Allan Brown

Court 7, Salamanca Place, Hobart
Before Justice BRETT
Criminal Jurisdiction
10.00am
For Mention
Mitchell Andrew Noel Allie

For Directions Hearing
TDB

PWR, Salamanca Place, Hobart
Before Justice JAGO
Criminal Jurisdiction
10:00am
For Bail Variation via video-link from Court 1, Alexander Street, Burnie
Jai Darren Simpson

For Directions Hearing via video-link from Court 1, Alexander Street, Burnie
Keith William Blake
Jason Wayne Savage

Court 8, Salamanca Place, Hobart
Before Justice JAGO
Criminal Jurisdiction
2:15pm
For Bail Application via video-link from Court 1, Alexander Street, Burnie
Mark Raymond Roland


Court 3, Salamanca Place, Hobart
Before Associate Justice HOLT
9:15am via Teams
For Directions Hearing
The Superannuation Commission v Elizabeth Sandman

For R414 Directions Hearing
Melissa Tara Moore v Jesse Samuel Plumb

12:00pm via Teams
For Oral Examination
Thorn Australia Pty Ltd v Stephen Michael Clark


LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston
Before Justice JAGO
Criminal Jurisdiction
9:30am
For Sentence via video-link from Court 1, Alexander Street, Burnie
Beau Hills

BURNIE

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice PEARCE
Criminal Jurisdiction
10:00am
For Mention
Anthony Robert Tuck

To Follow
For Trial
Luke Jack Walker, Julia Adeline Tonks & GCS


Court 1, Alexander Street, Burnie
Before Justice JAGO
Criminal Jurisdiction
9:30am
For Sentence via video-link to Court 1, Cameron Street, Launceston
Beau Hills

10:00am
For Bail Consent
Zachary Robert Cooper
Jade Anthony Charles
Joseph Edward Reynolds
Christopher Andrew Todd
Joshua Dayle Barry

For Directions Hearing via video-link to Risdon Prison Complex
Kade John Dixon

For Directions Hearing via video-link to Ron Barwick Prison
Ronald Rex Curtain

For Bail Variation via video-link PWR, Salamanca Place, Hobart and Ron Barwick Prison
Jai Darren Simpson

For Directions Hearing via video-link to Southern Remand Centre
John Oldfield Nettleton

For Directions Hearing via video-link to PWR, Salamanca Place, Hobart
Keith William Blake
Jason Wayne Savage

For Directions Hearing
TPC
Lachlan Rodney Flude
Ashleigh Fransis Cook
Garry Donald Gleeson
Samuel Anthony Burley
Zeremiah Wachmer
Daniel Reginald Clarke
Andrew John Wright
Andrew Stewart Morrison
Lynne Patricia Morrison
Jarrod Ray Marshall
Megan Lee Mitchell
Christopher James Harris
Terrence Leigh Adams
James Quentin Jones
David Le
Liam Michael Elkin
Benjamin Gordon Hessay

To be called on at 10:30am
For Directions Hearing
Danielle Joy Cope
Matthew John Greene
Kerry Leigh French

2:15pm
For Bail Application via video-link to Court 8, Salamanca Place,  Hobart and Launceston Reception Prison
Mark Raymond Roland