Daily Lists


LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA, TUESDAY 15 JUNE 2021

HOBART

Court 1, Salamanca Place, Hobart
Before Justice WOOD
Criminal Jurisdiction
10:00 a.m
For Trial
J S F

For Backstop Trial
Michael Linden Dennison

4:00 p.m
For Directions Hearing

Karen Patricia Nancy Keefe

Court 8, Salamanca Place, Hobart
Before Justice ESTCOURT
Criminal Jurisdiction
10:00 a.m.
For Mention via video-link to Risdon Prison Complex and PWR, Alexander Street, Burnie
Oscar Jyles Dyett                               

For Mention via video-link to Risdon Prison Complex
Alani Povalu Moeakiola                    
Grant-Lee Michael Hawdon              
Anthony Ray Laoumtzis                    
Wade Alan Mackenzie                       

For Mention via video-link to Ron Barwick Prison
Travis Anthony Mortyn                     

For Mention via video-link to Mary Hutchinson Women’s Prison
Paige Samantha Triffett                     

For Mention via video-link to Hobart Reception Prison
ATR

SC

Jayden Grant Horne                           

For Mention
Genesis Meir-Anderson                     
Jye David Cowen                               
DMB  
Bayley Wayne Bester                        
Clinton Anthony Williams                 
Jack Andrew Cole                  
Peter Roy Furminger              
Jake Mark Pearce                   
Daniel Robert Knowles                     
Tyron James Page                  
Samuel David William Maple                       
Rebecca Maree Jones             
Christopher John Howard                             
Judd Paul Kraemers                           
Matthew Steven Lee              
Jorden Bird                
Shane Christopher Hardman             
Corey Adam Lockwood                    
Stephanie Danielle Oakford                                      
LHC               
Anthony Dylan Farnell                      
BDR               
Jayden Laurence Croft                      

For Sentencing Submissions
Jed Curtis Leggett                  

For Sentence
Jonny David Jones                 

For Bail Consent
ASB
Maryann Wall
Biniyam Tewoldebirhan Hagos
Yohannes Tesdasilassie Tsegazeab   
Mohammad Reza Sadeghi
Hossein Karimi
Melinda Ann Berry
Glenn William Kremmer
Damien Steven Matthews      
Rixon Eldon Ralph
David Hugh Rolph     
SAT    
John Spiro Fiotakis    
Cheryl Ann Kendall   
DGTC
Peter Charles Anderson         
Jenna Maree Black
Andre Charles Lee
MJL    
KLS   
Brett Raymond Fenton          

Not before 11:30 a.m.
For Plea
Ashley Erin Moore                

2:15 p.m.
For Bail Application
Chloe Jane Geason
For Application
Surety of Tye Paul Silver

 

Court 8, Salamanca Place
Before Justice BRETT
Criminal Jurisdiction
4:15pm
For Application via video link from Court 1, Alexander Street, Burnie
Hayden Dean Scott Stone

 

Court 7, Salamanca Place, Hobart
Before Justice GEASON
Criminal Jurisdiction

10:00am
For trial (part-heard)
Kenneth John Bailey
Rodney Jeffrey Bailey

Not before 4:00pm
For Directions Hearing
Trent Scott Henricks
For plea
Ashley Dean Brown

4:00pm
For bail application (part-heard)
James Anthony Duggan
Chantelle Brandon


Court 3, Salamanca Place, Hobart
Before Associate Justice HOLT
9:30a.m.
For Directions Hearing
TINNING EARTHMOVING Pty Ltd v Danroc Holdings Pty Ltd t/as Rocdan Contracting

11:00a.m.
For Directions Hearing
Noel GRIFFITHS v Dr David PENN

For R414 Directions Hearing
Karen Lee FRASER v JIN GANG DHYANA INCORPORATED

For Directions Hearing
Public Trustee v Webster and anor

12:00p.m.
For Directions Hearing
Carleen Vera HANCOCK v Kenneth HANCOCK as Executor of the Estate of Erna Starosta

For Directions Hearing
Helen Marta STAROSTA and anor v Kenneth HANCOCK as Executor of the Estate of Erna Starosta

For Directions Hearing
Kaye Margaret LITTLEDYKE v Wendy Louise SMITH and ors

2:15p.m. via Teams
For Directions Hearing
Vernon Roy SCOTT v Salvatore Peter CASSANITI and ors



LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston
Before Justice PEARCE

Criminal Jurisdiction
10:00am
For Mention via video link to Risdon Prison Complex, 2
Joshua Brian Smith
Dane Andrew Clark

For Mention
IMN     

For Trial
BJHC  
(part-heard)

4:15pm
For Application for Bail
Damien Brazendale


BURNIE

PWR, Alexander Street, Burnie
Before Justice ESTCOURT
Criminal Jurisdiction
10:00 a.m.
For Mention via video-link to Court 8, Salamanca Place, Hobart
Oscar Jyles Dyett                               

Court 1, Alexander Street, Burnie
Before Justice BRETT
Criminal Jurisdiction
10:00am
For Directions Hearings
Todd Michael Walker
Justin James Browne
Jade Anthony Charles
Kaydon Poole

For Witness on Final Notice
Sharlie Grace Jean Radford
Jordan Kyle Brennan

For Trial
Simon John Dennison
David Allan Williams

4:15pm
For Directions Hearing
Darren James McCall
John James Sushames

For Application via video link to Court 8, Salamanca Place, Hobart
Hayden Dean Scott Stone

For Bail Application
Marc Jason Dickson