Supreme Court of Tasmania

LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA MONDAY, 20 NOVEMBER 2017

HOBART

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before the FULL COURT

4:30 p.m.

For Judgment

QRS

v

Legal Profession Board of Tasmania and Law Society of Tasmania

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice WOOD

Criminal Jurisdiction

2:00 p.m.

For Mention via video link

Adrian James Roy Oates

Ross Gary Mitchell

Darren Ward Gale

Nathan Gregory Coppleman

Kellie Ann Navarro

DNJ

2:15 p.m.

For First Directions Hearing via video link to Court 1, Alexander Street, Burnie

JDJ

Benjamin Ronald Stirling

RPB

Andrew Edmund Farley

Christopher Colin Broderick

Darryl Charles Cox

Samuel Jake Wyllie

Quentin Kevin Osborne

Jason Paul Fitzpatrick

Kevin John Fitzpatrick

Terence Phillip McGeown

Damien Wayne Smith

For Directions Hearing via video link to Court 1, Alexander Street, Burnie

Daniel Tasman Mark

Bradley Dean Johnston

PGT    

James Brendon Hardwick

Andrew James Sheean

JRS

Geoffrey Peter Foster

Damien Reginald Stuart

GID    

Joseph William Hancock

Dane Ronald Pyke

Paul James Abraham

Jay-De McDonald

For Bail Consent

Leila Maree Simpson

Justin Lee Frake

Scott Phillip Strahan

Guy Jon Lorenz

RNS

Craig Michael McGrath

Gavin Richard Baldwin

Brody Mykel Maisey

Raymond John Pennington

Barry William Evans

Vanessa Rae Hardwick

Melinda Lee Batten

KJW    

Kerry Leigh French

Todd Michael Walker

DJA    

GAO    

Jason Aaron Lee D’Monte

Merrick Leigh Mutimer

Oscar Jyles Dyett

Joshua Michael Wyllie

Court 7, Salamanca Place, Hobart

Before Justice WOOD

Criminal Jurisdiction

4:15 p.m.

For Bail Application

Zachary Jones

Court 8, Salamanca Place, Hobart

Before Justice ESTCOURT

Criminal Jurisdiction                

9:30 a.m.

For Trial

Garry Maxwell Billinghurst

Christopher Adam Leaman

Adam Arnold Jones

(Part-Heard)

10:00 a.m.

For Mention

Matthew John Davey

Dillon Anthony Davey

Scott Raymond Dale

David John Eaton

Court 7, Salamanca Place, Hobart

Before Justice BRETT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Mention

Christopher Kenneth Cook

For First Directions Hearing

Aaron John Cleaver

ADES

Nathan Victor Lockley

RDA

Jamie Michael Clark

Gage Timothy Browning

Gregory James Brown

Kristie Deanne Graham

Navin Nepal

Natasha Lyn Davie

Aaron Campbell Brumley

Leigh Dittman

Jeffrey Ian Thompson

Damon Kenneth Adams

Nathan Alan Denny-Garrett

Kiama Declan Ramsdale

Lloyd Walter Collidge

For Mention

Glenn John McKeown

11:15 a.m.

For Directions Hearing

Richard Joseph Bradford

Jake Ross Gillie

Rianna Rochelle Lumley

Mark Anthony Lanteri

Benjamin Leigh Higgins

Gloria Angele Kennedy

Scott Andrew Francis Jones

Martyn John Carpenter

Cosman Paite

Patrick Charles Hay

Craig Raymond Silva

Simon Anthony Catto

Casey Nicholas Booth

Sheldon Bruce McCulloch

Kim Maree Maple

DFP

Kristel Cee-Ann Cowen

Michael William Triffett

Michael John Broderick

Joshua Gordon Cox

Scott Andrew Turnbull

Nathaniel Hendrik Brouwer

BC

Joshua Blair Read

Rory Michael Murphy

For Bail Consent

Danny Leigh Morgan

JWK

Bradley Daniel Ford

Jacob Allan Daureen

Jesse Rick Littlejohn

Tyron James Page

NRD

Samuel John Everard

Luke Christopher Wayne Rogers

Craig Andrew Leaman

Zoe Elizabeth Rainbird

Andrew Kent Hateley

MWR

Jodie Kaye Moffatt

Stephanie Louise Hay

George Maxwell Chaplin

Ronald Peter Walker

Jhye John Webb

Joshua Phillip John King

EMB

Cameron Scott Clark

Ned Phillip Lang

Lindsay James Nelson

Mitchell John Campbell

Joel James Lorkin

Gypsy Lea Maddy

Daniel James Robertson

Wade Richard Burgess

Scott Andrew Cripps

Russell Brett Sinclair

AGD

AHJH

DS

Judith Maree Jones

Dale Stephen Russell Howlett

Glenn Andrew Wakefield

Corey Matthew Kedey

MG

Shannon Myree Arnold

Christopher Richard Stevenson

David Loidl O’May

WLS

Emma Louise Bishop

SWB

Darren Paul Clark

Casey Richard Cowen

Joel Darren Andrew Cowen

ES

Joshua Ali Khan

Brett James Hannan

Christopher David Jenkins

Timothy Owen Adams

Luke Andrew Wakefield

Alexander Shaquille Thomas Nandan

Richard Deane Fox

John Luu Vo

Brody Christian Sayers-Wissing

Michael David Maple

Dylan Jade Titley

John Hector Triffitt

Joshua James Williams

Royden Sydney Bevin Swan

Craig Andrew Rickards

Daiki Ishikawa-Browne

LAM

JAK

Peter Kenneth Evans

2:15 p.m.

For Mention by video link to Risdon Prison Complex

Zach James Muir-Bennett

Paul Wayne Simpson

Zen Caley

Brendan Lee Jones

Matthew Allan Ward

Zachary Dylan Wright

Gary Matthews

Russell John Nowoczynski

Jason Samuel McCormick

Paul Raymond Doyle

Jesse Leigh Fletcher-Jones

Daniel Cure

Paul Hutchinson

SWJ

Phillip William Langford

Zachery Saul Syme

Stephen Craig Murtagh

Grant Denis Moles

Braedon Isaac Males

For Mention by video link to Ron Barwick Minimum Security

Richard Francis Clarke

John Anthony Curtis

Jason Darrall Triffett

Darrell George Harington

Stephen John Williams

ACJ

Terrence James Burn

Joshua Roy Tapp

For Mention by video link to Hobart Reception Prison

Lee Charles Cobern

Daniel Andrew Graham

Rowan Marcus Trappes

Damien Paul Ford

KKB

For Mention by video link to Mary Hutchinson Women’s Prison

Karen Patricia Nancy Keefe

Karissa Anne Griffiths

Kylie Jane Hack

For Mention by video link to Wilfred Lopes Centre

David Leslie Chandler

For Application to Review Suspended Sentence

Dean Richard Fitzpatrick

3:00 p.m.

For Preliminary Proceedings Application

MDR

3.30 p.m.

For Directions Hearing

LR

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Chief Justice BLOW

Civil Jurisdiction

In Chambers

11:30 a.m.

For Telephone Directions Hearing

In the matter of the Legal Profession Act 2007 and in the matter of an application by Arthur Sideris

In Court

4:30 p.m.

For Decision

Allen Matthew Briers

v

Motor Accidents Insurance Board

Court 2, Salamanca Place, Hobart

Before Justice GEASON

Civil Jurisdiction

10.00 a.m.

For Directions Hearing

Benjamin Ray Nichols

v

Julie McCullough

To Follow

In Court as in Chambers

For Hearing

CL

v

Commissioner FC Neasey, Criminal Injuries Compensation Commission

Court 3, Salamanca Place, Hobart

Before Associate Justice HOLT

Civil Jurisdiction

10:00 a.m.

Directions Hearings

Adrian Lacroix

v

Senior Constable P Houston

Adrian Lacroix

v

Southern Regional Prosecution Tasmania Police Lakshmi Sundram

Dale Webster

v

Ricky Leighton

Julie Marshall

v

Tasmania Police

Amanda White

v

Elizabeth Avery

Gregory Parsons

v

Director of Housing

2:15 p.m.

Renew Writ of Execution

Anthony Smith

v

Worrall Lawyers

LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice PEARCE

Criminal Jurisdiction

10:00am For Remand by Video-Link

NHJR

James Peter Sampson

Luke Anthony Shaw

Christopher Ernest Denman

Kurt Stanley James (aka Arnol)

Harley James Wilmot

Codie Ken Fazackerley

Shane Mark Ivey

Ivan James Quarrell

Matthew Luke Williams

Joshua Luke Saunders

Stephen James Williams

Ian Rosewall

Christopher John Humphreys

JBA

CB

Brereton James Jones

Luke Jack Walker

Kerry Alexander Bilston

Brendan Craig Green

Andrew Dawson

Ruhua (Katy) Liu

Shayne Michael Murphy

To Follow

For First Directions Hearing

CDB

Nacilla Ann Barrett

DJB

Mark Anthony Carr

Nathan Richard Campbell

Daniel John Ewell

Joseph William Freeman

Jeremy John Fuller

Gabriella Suzanne Gjeloshi

Timothy Lawrence Giles

Gavin Lee Larter

KPM

Gavin Thomas Midson

Tai Scott Packer

Michael George Routledge

Jonty Peter Smith

Tayla Ebony Stevenson

TAT

Rikki James Williams

Bradley Mark Wilson

To Follow

For Remand

Kaylem Craig Elphinstone

Albert William George

Christopher Charles Johnson

To Follow

For Discharge

Paul William Shaw

11:15am For Remand

JDS

RWG

Caine Robert Richardson

Kevin Gregory White

Jesse Peter Barnes

Dwayne Albert Cashman

Oliver William Clark

Jessica Maree Everett

Jacob Alexander Ralph Haworth

Carl Hordvik Hume

Keegan Bryan Pallier

Michael Rennie

DHA

Joseph Edward Auton

Hayden Charles Blake

Robert William Broad

Gregory Walter Brown

Christopher Leonard Brewer-Parker

Matthew John Cameron

CTFJC

RJC

Kerry Lee Cooper

TC

Nathan Scott Davidson

Rodney Geoffrey Deans

Renae Lorraine Donald

Zachary Robert French

Simon John Frost

Uchitha Rangika Wijesinghe Loku Galappaththige

Andrew Rex Gleeson

Noel Robert Hall

Marshall Shane Hannah

Jay Holloway

Joshua Paul Lethborg

Anthony John Knowles

Stacey Dawn Lambert

Troy Anton Lovell

Jamie Lowe

Bradley James Milner

Joshua John Pearce

Jade Wayne Ranson

Thomas Joseph Wilson

MJW

RRY

11:30am For Remand

GAW

To Follow

For Bail Consents

Dale John Dean

Andrew Michael Dickson

BMHR

Corey Mitchell Gesler

Mark Giovanof

Nathan John Jones

DCP

RBS

Benjamin Andrew Stebbeings

Cassandra Kiley Simpson

12:15pm For Remand

TAD

CJH

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice Pearce

Criminal Jurisdiction

2:15pm For Breach of Community Service Order

Bradley James Milner

To Follow

For Bail Application

Kahlie Sara Ciantar

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice PEARCE

Civil Jurisdiction

2:15pm For Directions Hearing

Forico Pty Ltd v Jonathan H Sive & Ors

To Follow

For Formal Return Date

Dylan Trent Sheppherd v State of Tasmania

Mathew Murray Harrison v Senior Sergeant Luke Moore

Mathew Murray Harrision v Constable Michael Bonde

BURNIE

Court 1, Alexander Street, Burnie

Before Justice Wood via video link from

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Criminal Jurisdiction

2:00pm

For mention via video link

Adrian James Roy Oates

Ross Gary Mitchell

Darren Ward Gale

Nathan Gregory Coppleman

Kellie Ann Navarro

DNJ

2:15pm

For First Directions Hearing via video link from

Court 1, Salamanca Place, Hobart

JDJ

Benjamin Ronald Stirling

RPB

Andrew Edmund Farley

Christopher Colin Broderick

Darryl Charles Cox

Samuel Jake Wyllie

Quentin Kevin Osborne

Jason Paul Fitzpatrick

Kevin John Fitzpatrick

Terence Phillip McGeown

Damien Wayne Smith

2:15pm

For Directions Hearing via video link from

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Daniel Tasman Mark

Bradley Dean Johnston

PGT

James Brendon Hardwick

Andrew James Sheean

JRS

Geoffrey Peter Foster

Damien Reginald Stuart

GID

Joseph William Hancock

Dane Ronald Pyke

Paul James Abraham

Jay-De McDonald

2:15pm

For Bail Consent via video link from

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Leila Maree Simpson

Justin Lee Frake

Scott Phillip Strahan

Guy John Lorenz

RNS

Craig Michael McGrath

Gavin Richard Baldwin

Brody Mykel Maisey

Raymond John Pennington

Barry William Evans

Vanessa Rae Hardwick

Melinda Lee Batten

KJW

Kerry Leigh French

Todd Michael Walker

DJA

GAO

Jason Aaron Lee D’Monte

Merrick Leigh Mutimer

Oscar Jyles Dyett

Joshua Michael Wyllie

(Note: Initials are used where publication of a person's name is not permitted by law.)

MAGISTRATES COURT LISTS available at:

http://www.magistratescourt.tas.gov.au/daily_court_lists

Email subscriptions to the law lists of other courts can be requested at: http://www.lawfoundation.net.au/courtlists/