Supreme Court of Tasmania

LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA THURSDAY, 6 JULY 2017

HOBART

Court 7, Salamanca Place, Hobart
Before Chief Justice BLOW

Criminal Jurisdiction

3:45 p.m.

For Directions Hearing

Mark William Eather

Court 7, Salamanca Place, Hobart

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

2:15 p.m.

For Sentence by video-link from Court 1, Cameron Street, Launceston

Zane Andrew Henderson

Adam Cox

Peter Kopper

Court 2, Salamanca Place, Hobart
Before Justice PEARCE
Criminal Jurisdiction
10:00 a.m.
For Mention via video link to Court 1, Alexander Street, Burnie
Jodie Lynn Parkinson
Dale Graham Parkinson

To Follow

Civil Jurisdiction
For Hearing
Andrew John McCormack and Ors

v
Lihua Qin and Ors

Court 8, Salamanca Place, Hobart

Before Justice BRETT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Mention

Christopher Roy Butt

Glen John McKeown

Dale Graham Parkinson

Jodie Lynn Parkinson

For Trial

Erin Jay Tyers

(Part-Heard)

11:15 a.m.

For Bail Consent

Daniel Richard John Reardon

For Mention

Leigh Watson Penneyston

4:00 p.m.

For Sentence by Video Link to Court 1, Alexander Street, Burnie

Emma-Jo Alison Mason

For Directions Hearing

NTP    

4:15 p.m.

For Directions Hearing by Video Link

Simon Anthony Catto

For Directions Hearing

Dion Brian Lumley

Emma May Wordsworth

Joel Maddox

v

The State of Tasmania

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice WOOD

Civil Jurisdiction

11:00 a.m.

For Directions Hearing

Zahid Akram Khan Sher

v

Daryl John Smart and anor

Criminal Jurisdiction

1:00 p.m.

For Decision by via video-link to Court 1, Cameron Street, Launceston

Hendrik Dikkenberg

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice ESTCOURT

Civil Jurisdiction

2:15 p.m.

For Judgment

In Court as In Chambers

Gail Burnett

v

Fitzgerald and Browne

Court 3, Salamanca Place, Hobart

Before Associate Justice HOLT

Civil Jurisdiction

9:15 a.m. via video link to Launceston

Miscellaneous Civil Business

11:30 a.m.

For Hearing by video link

Jeanette Cawthen, the trustee of the Property of Jeanette Greta Cawthen, A Bankrupt

v

Stewart Cawthen

2:15 p.m.

For Hearing

Baldico Pty Ltd

v

Coconacha Inchiban Pty Ltd

Metro Finance Pty Limited

v

Mining Sims Australia Pty Ltd

LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

10:00am For Mention

John Selwyn Statton

To Follow

For Directions Hearing

Andrew Neville Hodgetts

To Follow

For Sentence

Edward Richards

Andrew Yatras

Ethan Daniel Baker

Bradley John Holton-Crane

Michael Ronald Goss

To Follow

For Preliminary Proceedings Application

Corey Mitchell Gesler

To Follow

For Plea

David Jnr Geoffrey Furley

To Follow

For Facts and Sentence

JCP

2:15pm For Sentence by video-link to Court 7, Salamanca Place, Hobart

Zane Andrew Henderson

Adam Maxwell Cox

Peter Michael Kopper

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice WOOD

Criminal Jurisdiction

1:00pm For Decision by via video-link from Court 1, Salamanca Place, Hobart

Hendrik Dikkenberg

BURNIE

Court 1, Alexander Street, Burnie

Before Justice Pearce

Criminal Jurisdiction
10:00am
For Mention via video link from Court 2, Salamanca Place, Hobart
Jodie Lynn Parkinson
Dale Graham Parkinson

Before Justice BRETT

Criminal Jurisdiction

4:00 p.m.

For Sentence by Video Link from Court 8, Salamanca Place, Hobart

Emma-Jo Alison Mason

(Note: Initials are used where publication of a person's name is not permitted by law.)

MAGISTRATES COURT LISTS available at:

http://www.magistratescourt.tas.gov.au/daily_court_lists

Email subscriptions to the law lists of other courts can be requested at: http://www.lawfoundation.net.au/courtlists/