Supreme Court of Tasmania

LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA WEDNESDAY, 28 JUNE 2017

HOBART

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice ESTCOURT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Directions Hearing

SJH

Glenn John McKeown

Dion Paul Hay

Patrick Charles Hay

IRF

Stuart Norton Woods

Nicholas Tyson Wallner

Matthew Allan Ward

Bradley Daniel Ford

DJT

NRD

Timothy Owen Adams

Joshua Blair Read

BLJ

For Bail Consent

Wade Richard Burgess

Perry John Maxwell Wright

Lu Yang

11:00 a.m.

For Mention via Video Link to

Wilfred Lopes Centre

David Leslie Chandler

For Mention via Video Link to

Risdon Prison Complex

Christopher John Worker

Phillip William Langford

David Simone Sabbioni

Paul Hutchinson

Gaurav Endlay

Stephen John Williams

Matthew John Batchelor

Kylie Jane Hack

Leigh Watson Pennyeston

For Mention via Video Link to

Ron Barwick Minimum Security

John Anthony Curtis

11:15 a.m.

For Mention

Danny Edward Fry

11:30 a.m

For Mention

LR

Court 7, Salamanca Place, Hobart

Before Justice BRETT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Trial

Trent Aaron Gordon

(Part-Heard)

4:15 p.m.

For Directions Hearing

Jayden Laurance Croft

Adam James Partridge

For Further Sentencing Submissions

Daniel Jacob Hansen

Court 8, Salamanca Place, Hobart

Before Acting Justice PORTER

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Facts and Sentence

Lee-Anne Marie Levett

LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

10:00am For Mention by Video-Link

Codie Ken Fazackerley

Beven John Gleeson

Anthony Colin Finnegan

Nathan Thomas Smith

Timothy William Fowler

Daniel Mark Delphine

Beau Anthony Weily

Oliver Felix Kulinksi

Kevin James Doyle

To Follow

For Mention

Luke Jack Walker

To Follow

For Directions Hearing

DHA

Bradley John Holton-Crane

CTFJC  

Nathan Scott Davidson

David Jnr Geoffrey Furley

Andrew Neville Hodgetts

David Brian Langford

William Patrick Gordon McKenna

KLN    

Damien Charles Knowles

Kelly Ann Riley

TC      

To Follow

For Preliminary Proceedings Application

Anthony John Knowles

To Follow

For Bail Consent

Oliver William Clark

James Frederick Edward Slevin

Winston Kingsley Dean

Jessica Maree Everett

Michael James Sulzberger

Andrew Yatras

To Follow

For Plea

Edward Richards

Ethan Daniel Baker

Michael Ronald Goss

To Follow

For Facts and Sentence

Albert Frederick Riley

Not before 11:30am

For Plea

Leanne May Hodgman

2:15pm For Mention

Paul William Shaw

BURNIE

Court 1, Alexander Street, Burnie

Before Justice PEARCE

Criminal Jurisdiction

9:15am

For Trial (Part-Heard)

Christopher Charles Bond

10:00am

For Mention

Oscar Jyles Dyett

Brian Douglas Williams

Todd Michael Walker

Justin Lee Frake

Geoffrey Edward Blandford

Jodie Lynn Parkinson

Dale Graham Parkinson

To Follow

For Directions Hearing

MPB

To Follow

For Plea

FWR

(Note: Initials are used where publication of a person's name is not permitted by law.)

MAGISTRATES COURT LISTS available at:

http://www.magistratescourt.tas.gov.au/daily_court_lists