Supreme Court of Tasmania

LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA THURSDAY, 25 MAY 2017

HOBART

Court 7, Salamanca Place, Hobart
Before Chief Justice BLOW

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Mention

Daniel Joseph Noonan

Martyn John Carpenter

Nathan Lee Wechsler

Timothy Lee King

Simon James Larritt

Joshua William Kay

Carol Cecily Foster

Melinda Kate Lucas

Joshua Paul Barrow

Danny Leigh Morgan

WGC

Michael Eddie French

Daiki Ishikawa-Browne

David Loidl O’May

Margarita Alisha Pepita Nichols

Chloe May Ross

Jamie Paul Wilmot

Kelly Raema Mundy-Page

GHM

For Facts and Sentence

Darren John Slattery

For Application for Breach of Suspended Sentence

Darren Paul Clark

11.15 a.m.

For Mention

Brayden Craig Hayes

For Bail Consent

YL

MDR

Richard Joseph Bradford

2.15 p.m.

For Sentence

Darren James Barwick

For Mention via video-link to Risdon Prison Complex

Luke Christopher Wayne Rogers

Shannon James Duffy

Nigel Maxwell Scott

Braendon Isaac Males

Leigh Watson Penneyston

SWJ

For Mention via video-link to Mary Hutchinson Womens Prison

Rianna Rochelle Lumley

Kylie Jane Hack

For Mention via video-link to Hobart Reception Prison

Phillip Maxwell Jones

For Application to Discharge Supervision Order

Ahmed Muhyi-Aldin Eldaleh

For Bail Application

Bradley Daniel Ford

David Sabbioni

Court 8, Salamanca Place, Hobart

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

4:15 p.m.

For Sentence

Andrew John McMillan

LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice PEARCE

Criminal Jurisdiction

9:30am For Trial (Part-Heard)

Shane Mark Ivey

Shadi Farhat

Court 2, Cameron Street, Launceston

Before Associate Justice HOLT

Civil Jurisdiction

10:00am For Hearing

Connector Park Pty Ltd v RV Pty Limited

BURNIE

No list for Burnie.

MAGISTRATES COURT LISTS available at:

http://www.magistratescourt.tas.gov.au/daily_court_lists

Email subscriptions to the law lists of other courts can be requested at: http://www.lawfoundation.net.au/courtlists/