Supreme Court of Tasmania

LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA MONDAY, 24 JULY 2017

HOBART

Court 7, Salamanca Place, Hobart

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Remand

Humphry John Polycarp Gomes

Kristy Lee Wessing

Christopher Kenneth Cook

For First Directions Hearing

Lindsay James Nelson

Terrence James Burn

John Hector Triffitt

Daniel James Robertson

Joshua Gordon Cox

Zoe Elizabeth Rainbird

Craig Andrew Rickards

Erica Helen Bennett

ALS                        

Samuel Stephen Daureen

For Application for Breach of Community Service Orders

Ricky John Pearce

For Application for Breach of Suspended Sentence

Darren Paul Clark

11:15 a.m.

For Further Directions Hearing

Martyn John Carpenter

Simon James Larritt

AHJH

Levi Randy Brett Dobson

Stephanie Louise Hay

Casey Nicholas Booth

Scott Dale

Michelle Lee Arnott

Jason Matthew Brown

Adam Daniel Patterson

Leigh Watson Penneyston

Annabelle Vanessa Millhouse

Shannon Myree Arnold

Jordan William Hawkins

Mario Chmelik

Mark Anthony Lanteri

Travis Anthony Mortyn

Arlene Maree Taylor

DFP                        

BC                          

Kellie Maree Rhodes

Annalise Bender

Travis James Ray

Brett Andrew Imlach

Cherie Anne Fogarty

James Anthony Gordon

Ben Bryan Nichols

Damien Paul Ford

Perry Maxwell John Wright aka Stephen Paul Hamilton

Wade Richard Burgess

Adam James Partridge

Patrick Charles Hay

IRF                          

Christopher Roy Butt

SAML                      

MJB                        

Kristel Cee-Ann Cowen

Russell Brett Sinclair

Cameron Scott Clark

Mark Gordon Bird

Christopher John Worker

For Mention

A Witness      

Rory Michael Murphy

For Bail Consent

Christopher David Eastley

JWK                        

Daniel Richard John Reardon

Joshua Blair Read

Oliver William Clark

Jesse Rick Littlejohn

Andrew Nathan Greeley

Joshua James Williams

GHM                        

Phillip Maxwell Jones

Lawrence Bernard Sullivan

Troy Jonathon Crowden

Robert Michael Allen

EMB                        

AGD                        

Alexander Shaquille Thomas Nandan

John Luu Vo

Gloria Angele Kennedy

WLS

SWB                        

Lynda Serene Kaye Quilliam

Brett James Hannan

Jake Ross Gillie

Brody Christian Sayers-Wissing

Joshua Dale Harrison

Joshua Ali Khan

DLMS                      

Mark Brian McLaren

Sheldon Bruce McCulloch

Joel Darren Andrew Cowen

Emma Louise Bishop

Leeanne Rosemary Coleman

Michael John Benjamin Wells

Bradley Daniel Ford

Samuel John Everard

Gypsy Lea Maddy

Craig Raymond Silva

Corey Matthew Kedey

Scott Andrew Cripps

David John Eaton

Ronald Peter Walker

ES                          

Dale Stephen Russell Howlett

David Shaw

YL                            

Jodie Kay Moffatt

Jennifer Anne Hindle

Luke Arthur Waddell-Smith

Justin Richard Maynard

Thomas Oliver Melick

MG                          

Peter Kenneth Evans

Timothy Owen Adams

Daniel Alan Prestage

Michael David Maple

Kim Maree Maple

Joel James Lorkin

2:15 p.m.

For Mention by Video-Link

TJD                          

Daryl Royston Wayne Cook

Matthew John Davey

Zachery Saul Syme

Bradley Scott Purkiss

Timothy Lee King

Jean Michel Christophe Wimmer

Braedon Isaac Males

David Simone Sabbioni

Duc Van Nguyen

Jason Samuel McCormick

Paul Arnold Every

Daniel Cure

Russell John Nowoczynski

Nathan John Garth

Gary Matthews

Phillip William Langford

DBL                        

Kerry Alexander Bilston

Luke Christopher Wayne Rogers

Zen Caley

Dillon Davey

Danny Leigh Morgan

Matthew Alan Ward

Steven Craig Murtagh

Paul Hutchinson

Casey Richard Cowen

Richard Francis Clarke

Rowan Marcus Trappes

Daniel Andrew Graham

Margaret Anne Otto

Kylie Jane Hack

Kayla Maree Hunter

3:30 p.m.

For Directions Hearing

BDR                        

George Joseph Bilinski

4:15 p.m.

For Sentence by Video-Link to

Court 2, Cameron Street, Launceston

David Jnr Geoffrey Furley

JCP                          

For Sentence

Jason Myles Brendon Sheahan

Court 8, Salamanca Place, Hobart

Before Justice ESTCOURT

Criminal Jurisdiction

9:45 a.m

For Mention

LR                  

10:00 a.m.

JK                  

Kody Ronald Fazackerley

Jason Leigh Cunningham

Danny Edward Fry

Sarah Anette Potter

For Directions Hearing

Christopher Adam Leaman

Adam Arnold Jones

Lisa Maree Shelton

Garry Maxwell Billinghurst

For Plea

Melinda Kate Lucas

For Facts and Sentence

CH      

Carol Cecily Foster

Justin Kevin Pearce

Court 2, Salamanca Place, Hobart

before Chief Justice BLOW

Civil Jurisdiction

10:00 a.m.

For Mention

Modscape Pty Ltd

v

David Francis

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice BRETT

Civil Jurisdiction

10:00 a.m.

For Mention

Callan Giuseppe Sutcliffe

v

Jessica Brown

For Hearing

Roadside Products Pty Ltd

v

Mark Cocker

Criminal Jurisdiction

2:15 p.m.

For Directions Hearing

MDR                                  

4:00 p.m.

For Directions Hearing

Joel Matthew Maddox

v

The State of Tasmania

Court 3, Salamanca Place, Hobart

Before Associate Justice HOLT

Civil Jurisdiction

9:30 a.m. via video link to Launceston

Miscellaneous Civil Business

10:00 a.m.

Directions Hearings

Amanda Louise White v Elizabeth Avery

Newdegate Nominees Pty Ltd t/a The State Cinema & Anor v

Sara Pensilfini

Andrew James Spence v Constable Andrew Lockley & Anor

James Andrew Cuthbert v Daryl Coates SC

James Francis Surtees v Constable Julie McCullough

10:30 a.m. via video link to Burnie

Miscellaneous Civil Business

LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice PEARCE

Criminal Jurisdiction

10:00am For Mention by Video-Link to

Court 1, Alexander Street, Burnie

Jodie Lynn Parkinson

Dale Graham Parkinson

To Follow

For Remand by Video-Link

KSM

CJH

TAD

Ricky John Izard

Mark Rodney Jones

Ian Rosewall

Beven John Gleeson

Luke Anthony Shaw

Harley James Wilmot

Timothy William Fowler

Duayne Geoffrey Venn

Nathan Thomas Smith

Anthony Colin Finnegan

Joshua John Atkinson

Kevin James Doyle

Joshua John Pearce

JBA

Michael James Beames

Sarah Lauren Martin

Belinda Leone Colbran

Damian Mark Stebbings

To Follow

For Remand

CJL

Carl Maxwell Hall

To Follow

For First Directions Hearing

Zachary Robert French

Marshall Shane Hannah

LTR

MJW

GAW

To Follow

For Discharge

Simon Mark Ratcliffe

To Follow

For Remand

David Brian Langford

WKS

Jamie Vimpany

Charles Thomas Francis Joseph Canden

Winston Kingsley Dean

Jessica Maree Everett

Naomi Jennifer Foon

KLN

CB

Nathan Scott Davidson

Keegan Bryan Pallier

GAR

Matthew John Upston

Dale John Dean

To Follow

For Plea

John Selwyn Statton

Andrew Neville Hodgetts

To Follow

For Remand

TC

To Follow

For Bail Consents

Gary Hilton Williams

James Frederick Edward Slevin

Michael James Sulzberger

Oliver William Clark

Jamie Alexander Collins

Andrew Michael Dickson

Noel Robert Hall

Carl Hordvik Hume

Andrew David Mitchell

AO

JDS

To Follow

For Mention

A Witness

A Witness

A Witness

Court 2, Cameron Street, Launceston

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

4:15pm For Sentence by Video-Link from

Court 7, Salamanca Place, Hobart

David Jnr Geoffrey Furley

JCP

Court 2, Cameron Street, Launceston

Before Associate Justice HOLT

Civil Jurisdiction

9:30am For Mention by Video-Link from

Court 3, Salamanca Place, Hobart

Meander Valley Council

v

Resource Management & Planning Appeal Tribunal & Anor

To Follow

For Formal Return Date

Christine Szabo v Northern District Prosecution Services

Sergeant Lauren Cannell v Andrew Gray

Andrew Gray v Sergeant Lauren Cannell

Senior Sergeant Luke Moore & Anor v Quentin Charles Rittman

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice PEARCE

Civil Jurisdiction

2:15pm For Mention

Francis Gregory John Woodward v Luke Moore

Criminal Jurisdiction

2:15pm For Directions Hearing

Matthew Luke Williams

Caine Robert Richardson

Sean Gregory Richardson

Christopher John Humphreys

Malcolm Joshua Mayne

Carly Ann Dekkers

BURNIE

Court 1, Alexander Street, Burnie

Before Justice PEARCE

Criminal Jurisdiction

10.00am

For Mention via video link from

Court 1, Cameron Street, Launceston

Jodie Lynn Parkinson

Dale Graham Parkinson

Court 1, Alexander Street, Burnie

Before Justice WOOD

Criminal Jurisdiction

2.00pm

For Mention by video link

Darren Ward Gale

Aaron John Stebbings

Luke Peter Karklins

Jamie Dean Sharman

Dwayne Grant Seabourne

2.15pm

For Remand via video link to

Court 2, Salamanca Place, Hobart

Lois Febey aka Denby

2.15pm

For First Directions Hearing

Russell Stuart Gall

JAS

Simon John Stanton

Malahkhye Dean Belcher

MPO

Simone Doreen Wilton

For Mention

Steven Gibbs

John Hilsaca

Paul Sali aka Ramadan

RJH

DNJ

Gassan Masri

Joshua Bruce Stephens

For Further Directions Hearing

Gavin Richard Baldwin

Daniel Tasman Mark

Brody Mykel Maisey

Scott Phillip Strahan

GEB

Michael David Woodburgess

Damien Reginald Stuart

RJD

Kahlie Sara Ciantar

Joshua Joseph Goold

IBF

KJW

Christine Joy Radford

Adam Chris Onions

Heather Anne Haines

For Bail Consent

Brian Douglas Williams

Justin Lee Frake

Danny Richard Jago

Harley Thomas Connlley

Michael John Glover

Daniel James Allan Gibson

Joseph William Hancock

Raymond John Pennington

Barry William Evans

Vanessa Rae Hardwick

Keith Wayne Woods

MAG

Guy Jon Lorenz

Paul James Abraham

DJA

Todd Michael Walker

Joshua Michael Wyllie

Ryan Andrew Shackcloth

GID

For Further Directions Hearing

MPB

(Note: Initials are used where publication of a person's name is not permitted by law.)

MAGISTRATES COURT LISTS available at:

http://www.magistratescourt.tas.gov.au/daily_court_lists