Supreme Court of Tasmania

LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA WEDNESDAY, 21 JUNE 2017

HOBART

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

4:15 p.m. by Video-Link from Court 1, Cameron Street, Launceston

For Directions Hearing

Stuart Malcom Allen

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice ESTCOURT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Bail Consent

Terrence James Burn

Sadio Mazzucca

Melinda Kate Lucas

Wade Richard Burgess

For Mention

Braedon Isaac Males

David Simone Sabbioni

Joshua Paul Barrow

For Facts and Sentence

Ryan Michael Zmendak

Sarah Annette Potter

For Plea  

WGC

Court 7, Salamanca Place, Hobart

Before Justice BRETT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Trial

Daniel Jacob Hansen

4:15 p.m.

For Directions Hearing by Video Link

Susan Neill-Fraser

v

State of Tasmania

Court 8, Salamanca Place, Hobart
Before Acting Justice PORTER

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Trial

Beven Walker Dwyer

(Part-Heard)

4:00 p.m.

For Sentence

Shannon Lee Eaves

Jamie Thomas Boyd

Court 3, Salamanca Place, Hobart

Before Associate Justice HOLT

Civil Jurisdiction

10:00 a.m.

Injunction

Hobart Assets Pty Ltd

v

65 Murray Street Holdings Pty Ltd and Anor

12:30 p.m.

Directions Hearing

In the matter of the Building and Construction Industry Security of Payment Act 2009 and in the matter of an application by Modscape Pty Ltd

4:00 p.m.

Directions Hearing by Telephone

Roger Shepherd

v

Jeffrey James

LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice TENNENT

Civil Jurisdiction

9:30am For Admission to the Legal Profession

Tenielle Jade Howard

Criminal Jurisdiction

10:00am For Mention

Peter Michael Kopper

Zane Andrew Henderson

JPRB

To Follow

For Trial (Part Heard)

Adam Maxwell Cox

4:15pm by Video-Link to Court 1, Salamanca Place, Hobart

For Directions Hearing

Stuart Malcom Allen

Court 2, Cameron Street, Launceston
Before Justice PEARCE
Criminal Jurisdiction
4:15pm For Directions Hearing via video link from Court 1, Alexander Street, Burnie, Risdon Prison Complex and Ron Barwick Minimum Security Prison

Caine Robert Richardson
Sean Gregory Richardson
Matthew Luke Williams
Christopher John Humphreys
Malcolm Joshua Mayne
Carly Ann Dekkers

To Follow
For Mention via video link from Court 1, Alexander Street, Burnie and Ron Barwick Minimum Security Prison
Corey Mitchell Gesler

BURNIE

Court 1, Alexander Street, Burnie before Justice Pearce

Criminal Jurisdiction

10:00am

For Trial (Part-Heard)

Benjamin Shane Moran

1:15pm
For Directions Hearing by Telephone
Jodie Lynn Parkinson
Dale Graham Parkinson

4:15pm
For Directions Hearing via video link to Court 2, Cameron Street, Launceston, Risdon Prison Complex and Ron Barwick Minimum Security Prison

Caine Robert Richardson
Sean Gregory Richardson
Matthew Luke Williams
Christopher John Humphreys
Malcolm Joshua Mayne
Carly Ann Dekkers

To Follow
For Mention via video link to Court 2, Cameron Street, Launceston and Ron Barwick Minimum Security Prison
Corey Mitchell Gesler

(Note: Initials are used where publication of a person's name is not permitted by law.)

MAGISTRATES COURT LISTS available at:

http://www.magistratescourt.tas.gov.au/daily_court_lists

Email subscriptions to the law lists of other courts can be requested at: http://www.lawfoundation.net.au/courtlists/