Supreme Court of Tasmania

AMENDED LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA WEDNESDAY, 10 MAY 2017 (LAUNCESTON LIST AMENDED)

HOBART

Court 7, Salamanca Place, Hobart

Before Chief Justice BLOW

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Trial

Hayley Margaret Webster

(Part-Heard)

4:15 p.m.

For Directions Hearing

Dion Paul Hay

Patrick Charles Hay

Court 8, Salamanca Place, Hobart

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Trial

Zach James Muir-Bennett

Jie Laurence Rainbird

For Bail Consent

Scott Andrew Francis Jones

Brendan Lee Jones

4:15 p.m.

For Directions Hearing

Garry Maxwell Billinghurst

Christopher Adam Leaman

Adam Arnold Jones

Lisa Maree Shelton

Court 7, Salamanca Place, Hobart

Before Justice WOOD

Criminal Jurisdiction

4:30 p.m.

For Directions Hearing

Wayne Gregory Pattison

v

State of Tasmania

Court 2, Salamanca Place, Hobart

Before Justice WOOD

Civil Jurisdiction

10:00 a.m.

In Court as in Chambers

Chamber Matter

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice ESTCOURT

Criminal Jurisdiction

4:00 p.m.

In Court as In Chambers

For Directions Hearing

Marco Rusterholz

Court 3, Salamanca Place, Hobart

Before Associate Justice HOLT

Civil Jurisdiction

10:00 a.m.

For Hearing

Peter Tierney and Robin Davey as trustees of the estates of the late

Eric Jeffrey and the late Elsie Victoria Jeffrey

v

University of Tasmania

2:15 p.m.

Discovery

AB

v

The Secretary, Department of Health and Human Services and anor

4:00 p.m.

For Mention by Telephone

Sharyn Connelly

v

Vizon Pty Ltd t/a Legudi Scarce Unity Trust and ors

4:15 p.m.

For Mention by Telephone

Nigel Burch

v

Douglas Parkinson and anor

4:30 p.m.

For Mention by Telephone

Jennifer Massie

v

Ulverstone Rowing Club Inc and ors

LAUNCESTON

LAUNCESTON

Court 2, Cameron Street, Launceston

Before Justice ESTCOURT

Criminal Jurisdiction

4:00pm For Bail Application via video link

Ivan James Quarrell

To Follow

For Directions Hearing In Court

As in Chambers via video link

Marco Rusterholz

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice PEARCE

Criminal Jurisdiction

10:00am For Mention

Nathan Scott Davidson

Brooke Alyce Andriuskevicius

To Follow

For Trial (Part-Heard)

Shane Mark Ivey

Shadi Farhat

4:15pm For Directions Hearing

Via video link to Risdon Prison Complex

Corey Mitchell Gesler

To Follow

For Bail Application

Brandon Leigh Denman

BURNIE

Court 1, Alexander Street, Burnie

Before Justice Brett

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Trial

Kristy Jayne Grant

Dean Troy Wylie

Marlon Castanares Laguador

(Part Heard)

For Mention by Video Link

Brady Christopher Oates

For Bail Consent

Debra Willis Sherriff

For Facts and Plea in Mitigation

Heath Lance Chatters

(Note: Initials are used where publication of a person's name is not permitted by law.)

MAGISTRATES COURT LISTS available at:

http://www.magistratescourt.tas.gov.au/daily_court_lists