Supreme Court of Tasmania

LAW LISTS FOR THE SUPREME COURT OF TASMANIA MONDAY, 10 JULY 2017

HOBART

Court 1, Salamanca Place, Hobart

Before Justice TENNENT

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Mention by video-link to Court 1, Cameron Street, Launceston

Roger Bernard

Hayden Charles Blake

Gregory Walter Brown

Dane Lindon Squires

For Mention by video-link to Risdon Prison

Rory Michael Murphy

Andrew James Bellamy

For Mention

MJB    

Michael William Triffitt

Christopher David Eastley

Kristel Cee-Anne Cowen

Russell Brett Sinclair

Cameron Scott Clark

Mark Gordon Bird

Andrew Nathan Greeley

Mitchell John Campbell

JWK    

Jayden Laurance Croft

For Bail Consent

YL      

For Bail Application by video-link to Court 1, Cameron Street, Launceston

Stephen James Williams

Mitch Ashley Irons

Trevor Albert George

11:15 a.m.

For Mention

Chloe May Ross

11:30a.m.

For Sentence by video-link to Court 1, Cameron Street, Launceston

Leanne May Hodgman

For Mention

Derwent Giles Terry Cruickshank

For Sentence

Duncan Francis Cook

Court 8, Salamanca Place, Hobart

Before Justice BRETT

Criminal Jurisdiction

9:30 a.m.

For Trial

Erin Jay Tyers

(Part-Heard)

Court 7, Salamanca Place, Hobart
Before Acting Justice BONGIORNO

Criminal Jurisdiction

10:00 a.m.

For Trial

JMP    

LAUNCESTON

Court 1, Cameron Street, Launceston

Before Justice TENNENT by video-link from Court 1 Salamanca Place, Hobart

Criminal Jurisdiction

10:00am For First Appearance

Roger Bernard

Hayden Charles Blake

Gregory Walter Brown

Dane Lindon Squires

To Follow

For Bail Application

Stephen James Williams

Mitch Ashley Irons

Trevor Albert George

11:30am For Sentence

Leanne May Hodgman

BURNIE

No list for Burnie.

(Note: Initials are used where publication of a person's name is not permitted by law.)

MAGISTRATES COURT LISTS available at:

http://www.magistratescourt.tas.gov.au/daily_court_lists

Email subscriptions to the law lists of other courts can be requested at: http://www.lawfoundation.net.au/courtlists/